Marmaris’te neler yaparsın ?

Yazan Perşembe, Şubat 12, 2015 0 , , , , Permalink 7

Aslında başlığı ‘CENNETE NELER YAPARSIN?‘ olarak değiştirmek daha iyi olacaktı ama bu seferde cennet tanımını kalıba koymuş olcaktım.

Marmaris’te yaşamak değil aslında Marmaris’te yaşlanmak gerekiyor. O kadar tatil noktası dolaştıktan sonra kalbinin tek bi yerde olması benim için de bir dönüm aslında. Daha önce Alaçatı ve  Çeşme Marina arasında gidip gelen aklım bir Marmaris’tir tutturdu gidiyor :)

marmariste ne yapılır

Neler yaptığımızı bir sonraki ziyaretimiz için kolaylık olacağını düşünerek şöyle bir bakmalı ve yazmalıyım dedim.

İllaki yazın körünü beklemek zorunda değilsin?

Bahar ve ya yaz başı da harika. Üstelik Dalaman hava limanından öyle çok zor da değil ulaşım. Bir kere gidildiğinde bulunabilecek sağlam bir yerden üstü açık Fedon Jeepi ( suzuki  samurai ) kiralanmalı ve keşfe başlanmalı. Sonuçta Marmaris merkezde takılacaksak orda olmanın pek te bir lüzumu yok! İllaki koylara gidip keşfetmek ve o huzuru koklamak lazım…

inci karadenizinci karadenizUlaşım için ; Suzuki  samurai, bir çeşit ATV ve scooter :)

Amos Antik Kent – Kumlubük

Turunç’u geçtikten 2 km kadar sonra sol tarafta tabelalar başlıyor. Amos antik kente gidip görmeli ve o sarı topraklı merdivenden yukarıya kadar sabırla tırmanıp muhteşem manzaranın keyfine varmalı. Zeytin ağaçları ile bezenmiş patika son derece keyif verici :)  Neden hala bu kadar bakımsız olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok aslında… Bakımı yapılacak kadar değerli tapınak ve tiyatrosu mevcut aslında. Hellenistik döneme ait yapılar MÖ 3. yy ait kalıntılarda bulunmuştur.

marmaris amosinci karadeniz

Artık manzaranın tadına varabilirsiniz. Arkamdaki manzara Kumlubük’e ait. Amos Antik kentten yukarı tırmanıldığında sağ tarafta kalıyor. Biraz daha sabırlı davranamayıp hemen kendinizi o sulara atmak istiyorsunuz. NET !

Söğüt Köyü

marmaris söğüt

Doğallığı ve yapısı hiç bozulmamış cennetin bir parçası. Marmaris merkeze ortalama 1.5 saat uzaklıkta yer alan bu harika ötesi köyde zamanın durması dilenebilir… Ammmmaaa :) bir hata olur. Çünkü günü her saati bir harika…İki yol tercihi var gitmek için biri dağ yolu mis gibi çam ağaçlarının kokusu altında ilerlerken her tonda yeşil görmek mümkün. ( Bir de vızır vızır çalışan arılar ve kovanlarını ) Diğer yol alternatifi ise Selimiye’den sahil yolunu takip ederek devam edilebilir. Aslında bu yolda çok keyifli çünkü burda da mavinin her tonunu görmek mümkün :) Söğüt Köy’e ulaştığınızda yol denizle birlikte biter ve sizi sevimli bir köy kahvesi meraklı meraklı karşılar :))

marmaris söğüt köy

Ne yenir nereye gidilir ? Söğütte mutlaka gidildiğinde Ahtapotçu Mehmet Usta‘da masayı donatıp bi soğuk bira açtırmalı. ooohhhhh!! harika bir LEZZET. HA.Rİ.KA.  Sevgilimle halimiz yamann… Köye inen tek yoldan karşınıza deniz çıkana kadar devam ediyorsunuz ve sol taraftaki yem yeşil iskelesi olan mekana ilerliyorsunuz  ( Deniz Kızı Restorant ) işte karşınızdaki manzaranı tadı artık damağınızda değil şimdi karşınızda :) buraya geldiğinizde Bodrum ya da Çeşme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Keza şezlong ne kadar dediğimde dalga konusu oluyordum o.O Ordan yemek içmek yeterli çünkü. Şezlonga para alsalar da sembolik ve komik oluyor zaten :)

inci karadeniz

inci karadeniz

He birde dağ yolundan devam edip  Asmalı konak diye bir mekana acıkınca atıverdik kendimizi. İçerisi tam bir köy evi. Aşağıda kümesler onlarca yıllık  büyüyen bir üzüm asması var. Gözkyüzünü oturduğunuz yerden tamamen kapatıyor. Bir kaç masa bir de divanı var :) Saç kavurma, gözleme ve kabak çiçeği dolması… bir de enfes ayran tabi. Mutlaka uğranır, mutlaka gidilir… Oradan çıkarken bir salkım üzüm koparıp elinize tutuşturuyorlar  :)

DCIM103GOPRO

Kız Kumu

Evet denizin üstünde yürüyoruuzzzzzz…

inci karadeniz

Kısa bir açıklama ile başlayalım… Efsaneye göre ; Kralın güzel kızı ve balıkçı birbirlerine aşık olurlar. aşklarını yaşamak hayli zordur. Kraldan habersiz kız geceleri ışık yakıp aşığını yanına davet eder balıkçı da  karşı kıyıdan kızın ışığını görerek karşı kıyıya geçer ve buluşurlar. Kral bunu öğrenir ve askeri ile balıkçıya tuzak kurar askerler kızın elinden ışığı alır ve balıkçıyı kıyıya çağırırlar. Kız tehlike altında olduğu aşkını uyarmak için askerlerin elinden kurtulur ve balıkçıya doğru ilerler. Efsaneye göre kızın attığı her adım suda kumdan bir yol oluşturur. Asker batar ama kız oluşan kumdan aşkına koşmaya devam eder. Asker okla balıkçıyı vurmak ister fakat ok kızı vurur ve kumların bu nedenle kızıl olduğu rivayet edilir. Balıkçı kızı da alarak ortadan kaybolur ve ikisine de bir daha gören olmaz.

marmaris kız kumu

Bu harika hikayeyi okuyup ya da dinleyip gittiğinizde olay bir farklı bir boyuta geçiyor. Hele bir de yanınızda hayatınızın ilk aşkı varken :) Gittiğimiz dönem Haziran ayının başı olduğu için çok turist kalabalığı yoktu ve sadece ikimiz doya doya yaşadık. Uzaktan dikkatle bakıldığında  bir kumdan patika gibi görülüyor. Merkeze yaklaşık 30 dk uzaklıkta. Kesinlikle gidilmeli, efsane bilinmeli, su üstünde yürünmeli …

Turunç

Sade şirin mi şirin bir koy kendisi. Sevdiceğimin şnorkel sevdası ile deniz yıldızımızı bulduğumuz harika, berrak bir denize sahip ayrıca da merkeze olan 15 16 km’lik yolu ile de şahane bir rota doğrusu. Biz yediğimiz yemekten de içtiğimiz içeceğin fiyatında da pek bir memnun kaldık doğrusu. ‘İncccciiiiiii bidaaa gidersen de pide ye tamam mıııı :) ‘

Tamam yaş ortalaması ve heryerden fışkıran İngilizleri saymazsak eğer, bence gayet dinlendirici. Kafa dinlemek için ideal. Kop kop yok. Sıkılır mısın ? Merkeze yakınsın sıkılırsan Barlar Sokağı yanıbaşında gibi. Üstelik Türk’lere karşı nerden geldi bunlaaaar yhaaa takıntısı Marmarisin hiç bir noktasında olmadığı gibi burda da görmedik :)

Çiftlik Koyu

Bozburun yolunu takip eettt, ordan da Bayır köy’e gelince anlaki çok yaklaştın. İnanılmaz harika süper bir koy olmasının yanında Çiftlik koyu yolu bence daha etkileyiciydi. Mükemmel bir doğa yolundan huzura ulaşılıyor. Buram buram çam kokusu ve eşsiz yeşil. Çiftlik koyuna varıldığı zaman bu sefer o eşsiz yeşilin yanına birde sonsuz mavilik ekleniyor. tanımlayacak iki kilime olursa küçük ve sade olurdu herhalde. Hatta dayanamayıp rotayı ikinci tura da o tarafa çevirdik. Şimdi aklıma geldi de Aşkoyu ikna edip bence orda çadır kurmalı. Hah ! tam çadırlık…

Ayrıca günlük gelen teknelerin dedikodusunu yapmak için harika. Şezlonga uzanıp karşına aldığın yeşilin mavinin yanına bir de kıskanılacak yatlar geliyor ve zenginin  parası züğürdün çenesini yoruyor :) Belki bir gün bizde karadan değil denizden keşfe çıkarız ;)

inci karadeniz

Turgut Şelale

  inci karadeniz

En önemli nokta, jeep safari turlarının popüler noktası olması. Şayet şelalenin sesini duymak isteniyorsa muhakkak onların olmadığı bir an’a denk getirmek lazım! O kadar kalabalık geliyorlar ki ne olduğunu anlamadan şelalenin üstünden atlamak için ve sıraya giren harala gürele insanlarla dolu veriyor. Bana kalırsa en güzel noktası şelalenin üst bölgesi. Hiiiç üşenmeden yukarıya kadar yürümek lazım. Hem o kalabalıktan uzaklaşıyorsun hem de oranın keyfi daha bir başka. Ağaç kökleri ve buz gibi minik havuzlar oluşturmuş su alanları. Buz derken asında çivi  ya da çakı gibi demek daha doğru. Sudan çıktığında ayaklarının nerde olduğunu sorgular hale geliyorsun çünkü :) ATV ile gittik ve bayırdan sonra 5 dk kadar sürüyor. İyi ki de ATV ile gitmişiz tozu dumana kata kata indik aşağıya. Çünkü benim sevdiceğim bayılır ekşına :))

inci karadeniz

Cennet ve Nimara Mağarası

marmaris cennet

Bizim niyetimiz yaptığımız Marmaris planında olduğu gibi cennet diye adlandırılan yere gitmekti. Altımıza minnak bir scooter :) sırt çantası ve havlular iki de yetişkin. ( ne çekti be o motor )

marmaris nimara

Yola çıktığımızda kaybolacağımızdan habersizdik tabiki :) Nasıl olduysa kendimizi dimdik ve sarı bir toprak bir patikada bulduk. Geri dönelim baskılarına yılmadan katlanıp motoru kullanmaya devam eden sevdiceğim sonunda bir mağaraya ulaştırdı bizi.

ARASAK BULAMAYIZ ! Çok net !!!

Güzel kareler yakalayıp iki nefeslendikten sonra devam ettik. Cennet denilen nokta gerçekten isminin hakkettiği değeri taşıyor. Biz oraya giderken kaybolup patikaları atlattık, arıların arasından sokulmadan geçmeyi başardık, he bi de tepede arıcı amcanın artık gitmeyin burda bişiy yok burasu dağ :) uyarısı ile karşılaştık. Yolda rüzgar sörfü için müsait olan bu yer hakkında konuştuk uzanma hayali ile yanıp tutuştuk. Fakat gittiğimizde sörf ağırlıklı müşterileri olan otel karşıladı bizi zar zır 1 lt su satın alıp çıktık Neymiş otel müşterisiymişşşş dışardan gelemezmişşşş falan falan … Ama aklımda bir daha ki sefere illaki uygun olan bir noktasını yakalayacağız :)

inci karadeniz

İçmeler

Marmarisin iki merkezi varmış gibi. Yakınlığından dolayı otel olayında bir hayli gelişmiş gelişe gelişe sonunda marmaris merkez gibi bir yer olmuş :) Bildiğin kalabalık. Hak veriyorum Marmarise çok yakın o nedenle oraya kaymışlar ama bi çıkın ordan yaa neler neler var daha. NOKTA. (bişi yazamıyorum bu noktaya)

marmaris içmeler

Selimiye

Tamam anladık Marmariste çok popülersin.. tamam tamam denizinde şahaneee…

Ama biz giremedikten sonra pek bi anlamı olmuyor :)

Kıyı şeridi pansiyon ve butik oteller ile kapatılmış. EE dışardan gelen ne yapsın? Hemen selimiye girişinde minnacık bi alan var orda oynasın işte…

Yüksek yüksek merdivenleri inip çıkmama rağmen bir pansiyonu da ikna edemedim şezlong kiralamaya. Herkes bir yerden bahsetti ama bizim tepemiz çoktan atmıştı bile… Küçük, butik ve elit ancak konaklamasız dışardan merhaba biz geldik şezlong ve soğuk bira demekle olmuyor maalesef  :/ Yol çok eğlenceli ama sahil hattından 40 km falan ağaç deniz ağaç deniz şeklinde hipnotize olup gidiyoruz :)

Planımıza aldığımız iki nokta daha vardı.

Bozburun ve Amazon ( Bördübet…)

amazonEn çok ama en çok netten görüp bittiğim o amazon manzarasını istedim. Fakat ulaşamadık… Güç bela indiğimiz yamaçtan yine de suya girdim… hangi karemi işte bu.

inanılmaz müthiş süper ve kale gibi kapalı  Amazon Bördübet, bi gün gidicez ama aklımızda :) ben yine de gitme aşamasını çok ama çok sevdim gerçekten amazonu andıran dev ağaçlar harika bir yol. Yine gidersek ATV ile gidelim aşko :)

inci karadeniz

Oraya ulaştığımız anda en güzel noktanın tıpkı Turunç’ta olduğu gibi bir otel tarafından parsellenmiş olması hayli canımızı sıksa da o güzel yolu ATV ile geçmek harika bir duyguydu. Ağaç yaşlarını kestirmek konusunda bir haber olan ben o ulu gövdelere bakarak en az yaşımızın üç katına sahip olduğunu söyleyebilirim.  Tatlı virajlar ve bomboş bir yol… Etrafta otlayan bir kaç koyun o kadar. Ağaçların inanılmaz gölge ve serinlik paylaştığı o harika yol gittiğimizde hayal kırıklığımızı unutturacak kadar güzeldi.

KISACA SEN ÇOK GÜZELSİN MARMARİS…

hayaldi aşk oldu

7

No Comments Yet.

Leave a Reply